menu

Fenykl obecný

Foeniculum vulgare

foto byliny

Fenykl je až dva metry vysoká dvouletka s nitkovitými listy a žlutými kvítky uspořádanými do okolíku. Plodem je podlouhlá dvojnažka. Kvete ve druhém roce od června do října.

sluníčko zálivka

Fenykl pěstujeme v teplých (vinohradnických) oblastech na slunečném a chráněném místě. Plody vyséváme na jaře, když už nehrozí mrazíky přímo do připravené půdy. Do 14 dnů vyrostou semenáčky, ty přesazujeme do vzdálenosti 30 cm od sebe. Fenykl nepěstujeme poblíž koriandru, nevytvoří vedle něj semena. Do blízkosti fenyklu nejsou vhodné tyto rostliny: rajčata, kedlubny, fazole a kmín. Na zimu mladé rostlinky zakrýváme slámou.

plod

Sbíráme plody, 2- 3x v sezóně. Odřežeme okolíky se zralými plody a ty vyklepeme na plachtu. Sušíme do 35°C a uschováváme chráněné před světlem, vlhkem a hmyzem.

Použití:

  • uklidňuje kolikové bolesti u kojenců
  • tlumí nadýmání a bolestivé křeče v trvávicím traktu
  • uvolňuje hladké svalstvo
  • podporuje tvorbu žluči
  • hubí některé bakterie (využití při průjmech)
  • slabý účinek podobný estrogenu (ženský pohlavní hormon)
  • podporuje tvorbu mateřského mléka
  • zmírnění potíží v klimakteriu
  • podporuje vykašláváni
  • jako chuťové a vonné korigens (látka, která upravuje nepříjemnou chuť a vůni potravin)
  • k dezinfekci
  • k výplachům očí

odvar

Pro zvýšení tvorby mateřského mléka dáme 1 čajovou lžičku podrceného semene do sklenice studené vody, necháme přejít varem a pak 10 minut zakryté vylouhovat. Užíváme 1 sklenici po obědě a jednu po večeři.
Nebo kombinujeme fenykl s dalšími bylinkami. Nálev ke zvýšení tvorby mateřského mléka připravíme z fenyklu spolu s maliníkem, který také podporuje tvorbu mléka. Můžeme přidat špetku srdečníku a chmele. Tyto bylinky jsou hořké, hořkost by mohla přejít do mléka. Přidáme jen tolik, aby miminko mléko neodmítalo.

nálev

Nálev připravujeme z drceného semene. Jako protinadýmavý prostředek můžeme fenykl kombinovat s puškvorcem, anýzem, kmínem.
Protinadýmavá směs: stejný díl fenyklu, anýzu, kmínu a koriandru jako nálev, který se pije po jídle.
Uklidnění trávicího traktu (při pocitu plnosti v žaludku, pálení žáhy, krkání): fenykl, máta, kmín a pelyněk. Směs pijeme 20 minut před jídlem.

zevně

Fenyklový čaj používáme i zevně k výplachům unavených očí, případně při očních zánětech. Vhodná je kombinace s měsíčkem a světlíkem. Nálev přecedíme přes plátýnko.

jedlé

Vhodné je použití rozdrcených semínek na prášek. Ten můžeme požívat přímo nebo přidat do mléka.

Dětem a starším lidem podáváme nižší koncentrace. Větší dávky fenyklu nejsou vhodné pro ženy s rakovinou prsu vyvolanou estrogenem ani pro ženy, které se mají estrogenu vyhýbat. Není vhodný pro lidi s vysokou srážlivostí krve. Maximální denní dávka je 10g.
Na závěr jedna zajímavost: bylinka pověšená nade dveřmi chrání před čarodějnicemi.

foto byliny foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021