menu

Jahodník obecný

Fragaria vesca

foto Jahodník obecný

Jahodník je přízemní trvalka, vysoká asi 10 - 20 cm s přízemní listovou růžicí a bílými květy. Plody jsou jedléa velmi chutné. Kromě jahodníku obecného se používá také jahodník vyšší (F.moschata), jahodník chlumní (F. viridis) i další druhy planých druhů jahodníků.

sluníčko sucho

Roste nejčastěji na okrajích lesů, lesních cestách, lesních mýtinách, příkopech, rumištích a stráních. Na slunných místech bohatě plodí.

zálivka

Postačí zasadit pár rostlinek. Jahodník se rozmnoží sám, na šlahounech vytváří nové rostlinky, které matečná rostlina vyživuje do té doby než se uchytí a je schopná samostatného růstu.

list kořen plod

Sbíráme mladé listy v květnu v době kvetení, po dozrání plody a na jaře nebo podzim kořeny.

Použití:

  • napomáhá látkové výměně
  • při zánětech střev a žaludku
  • močopudný účinek- při zánětech močových cest
  • proti průjmu
  • snižuje lámavost krevních vlásečnic
  • k aromatizování čajů
  • plody jedlé, vhodné proti revmatismu
  • z plodů pleťová maska

nálev

Připravujeme nejčastěji nálev, pouze proti průjmu odvar. Listy jahodníku můžeme "fermentovat" a tyto použít k náhradě pravého černého čaje.

zevně

Šťávu z jahod s trochou smetany můžeme použít na pleťovou masku.
Drcené listy využijeme jako obklad na krvácející hemeroidy.

jedlé

Plody jahodníků jsou jedlé a velmi chutné.

Jahodník má slabé působení, hodí se k dlouhodobému používání. Plody občas vyvolají alergickou reakci, zmírňuje se při kombinaci jahod s mlékem nebo smetanou. Pokud je někdo alergický na pyly stromů, často je alergický i na jahody. Kvůli možnosti alergické reakce se konzumace plodů nedoporučuje kojícím a malým dětem podáváme menší množství jahod a sledujeme je. Alergická reakce se projevuje červenými svědícími vyrážkami nejčastěji na rukou a nohou, případně i na tváři. Může se objevit už po hodině, ale klidně až na druhý den po konzumaci jahod. Většina dětí, které jsou v malém věku alergické na jahody, v dospělosti touto alergií netrpí.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021