menu

Routa vonná

Ruta graveolens

foto byliny

Routa je trvalka, vysoká až 80 cm, bohatě rozvětvená se žlutými drobnými květy. Plodem je mnohosemenná tobolka. Obsahuje větší množství bioflavonoidů.

sluníčko zálivka

Pěstujeme ji ve středně suché vápeníté půdě v poloze chráněné před větrem. Semínka vyséváme přímo do půdy, kterou udržujeme vlhkou dokud se neobjeví mladé rostlinky. Na zimu je lepší zakrýt routu slámou, aby nevymrzla. Na podzim routu zkrátíme, ořežeme staré stonky U nás roste především v teplejších vinohradnických oblastech, například v Polabí. Občas i zplaňuje.

nať obrázek list

Sbíráme nať, nejraději do června, později také list. Sbíráme v rukavicích, čerstvá bylinka může způsobit kožní záněty.

Použití:

 • na žlučníkové obtíže
 • tlumí bolesti při žlučníkových i ledvinových kolikách
 • zlepšuje trávení
 • rozšiřuje a zpevňuje cévy
 • snižuje lámavost krveních vlásečnic a zabraňuje krvácení (zejména v mozku a na sítnici)
 • zvyšuje vylučování moči
 • na menstruační potíže - při nepravidelné a bolestivé menstruaci
 • působí jako sedativum (například při bolestech hlavy)
 • proti závratím
 • mírně snižuje krevní tlak
 • kardiosedativum
 • k výplachům očí (především u starších lidí)
 • zevně - zmírňuje revmatické bolesti

tinktura

10 kapek tinktury z routy se používá při návalech krve do hlavy a při závratích. Užíváme 2x denně.

nálev

Připravujeme nálev z 1 čajové lžičky, necháme 10 minut louhovat. Pijeme nejčastěji 1x, maximálně 3x denně. Čaj připravujeme ze sušené bylinky, čerstvá není vhodná.

zevně

Tinktura je vhodná k zevnímu použití ke zmírnění revmatických i jiných bolestí,například neuralgií a odvar k výlachům očí u starých lidí.

!Pozor - nepoužíváme čerstvou bylinku, při použití zevně může způsobit zarudnutí až puchýřky, při vnitřním užití čerstvé bylinky může dojít k otravě! Je nebezpečná pro těhotné, protože překrvuje malou pánev, mohlo by dojít k potratu.
Při dodržení terapeutických dávek sušené bylinky žádné nebezpečí nehrozí. Při cévních problémech je nenahraditelná. Nejradšji používáme tinkturu anebo routu přidáváme do směsi - maximálně 15% objemu. Nepijeme více čaje než 400ml denně, nepodáváme dlouhodobě.

Ještě jedna zajímavost - sušená bylinka nošená v malém váčku pod krkem chrání před vampýry, vlkodlaky a čarodějnicemi.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021