menu

Bazalka pravá

Ocimum basilicum

foto Bazalka pravá

Bazalka je jednoletá bylina z čeledi hluchavkovitých s bohatě rozvětveným stonkem a drobnými žlutobílými, růžovými nebo červenými květy. Existuje několik druhů s listy světle zelenými až červenofialovými. Listy jsou vejčité, podlouhlé, u některých odrůd kadeřavé. Kvete od června do září drobnými bílými až červenavými kvítky. Rostlinky dorůstají do výšky 10-40cm. Bazalka se používala už ve starém Římě jako vonné koření, okrasná bylina, jako krmivo pro koně a také jako prostředek proti uštknutí hadem nebo škorpionem.

sluníčko normální zálivka zálivka

Pěstujeme ji v humózní ne moc suché půdě na slunečném místě. Bazalka je teplomilná rostlina. Můžeme ji předpěstovat ze semínek, které se vysévají do poloteplého pařeniště během března a dubna. Po 14 dnech vyklíčí. Mladé rostlinky otužujeme a na záhon je můžeme vysadit až v polovině května když dosáhly výšky cca 10cm. Vysazujeme dvě až tři rostlinky spolu na vzdálenost 30x30 cm.

nať list

Sbíráme nať několikrát do roka, sušíme ve stínu co nejrycheji. Maximální teplota sušení je 35°C. Bazalku neseřezáváme moc nízko, aby mohla rostlina bez problémů znovu obrazit.

Použití:

  • tlumí křečovité bolesti
  • protizánětlivé působení
  • slabší uklidňující (spasmolytický) účinek
  • mírně zvyšuje tlak
  • podporuje trávení
  • tlumí chronický žaludeční katar
  • při nemocech dolních cest močových
  • proti kašli
  • podpora tvorby mateřského mléka
  • proti plynatosti a nadýmání
  • ke koupelím
  • jako kloktadlo
  • náhrada pepře

nálev

Čaj na nespavost: nálev z 1 lžičky, nechat 5 minut vylouhovat a vypít před spaním.

zevně

Odvar přidáme do koupele k celkovému uklidnění. Inhalace se využívá při únavě nebo silném nachlazení.

jedlé

Bazalkové listy jsou výborným kořením - čerstvé i sušené lístky se používají místo pepře na maso, ryby, do zeleninových pokrmů, omáček, tvarohu, pro přípravu bazalkového octa. Bazalku přidáváme k luštěninovým nadýmavým pokrmům, do polévek. Mladé listy jsou výborné v čerstvých salátech - například s rajčaty,mozzarellou apod.

Bazalka není vhodná k dlouhodobému podávání, vyšší dávky mohou způsobit žaludeční nevolnost a bolest hlavy. Při normálním dávkování nemá vedlejší účinky.

foto bazalky

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021