menu

Potraviny a naše zdraví

Pro život potřebujeme tři základní živiny : cukry, tuky, bílkoviny. V menším množství vitamíny a minerální látky.

Všichni se zamýšlíme co jíst, co je pro nás nejlepší a nejvyváženější strava. Taková neexistuje. Je to velmi individuální, každý jsme jiný a máme jiné potřeby, co vyhovuje jednomu, může být škodlivé pro jiného.

Výživa je pouze jedním z faktorů, které ovlivňují naše zdraví. Není pravda že každá nemoc je vyvolána jen špatnou stravou a pouze změnou skladby jídla se vyléčíme. Někdo jí vyloženě nezdravě a přesto je zdravý, i když by podle různých tabulek a doporučení být neměl. Na druhou stranu naše strava je jediná věc, kterou můžeme sami ovlivnit. Neovlivníme prostředí ve kterém žijeme, hluk, stres apod. Proto je dobré se zaměřit na to co jíme.

Pokud chceme změnit naši stravu a jíst něco co jsme předtím nikdy nejedli, vybrat si z mnoha doporučovaných výživových programů a "diet", může se nám podařit zlepšit zdravotní stav už jen tím, že začneme přemýšlet o tom co vložíme do úst. Pro začátek začneme sledovat složení potravin, některým nezdravým potravinám se úplně vyhneme, jiné omezíme a vyzkoušíme nové zdravé pokrmy.

Je dobré jíst v klidu, s chutí, velmi rozmanitou stravu, nejraději čerstvou, vyhýbat se zpracovaným potravinám s přemírou solí, tuku, spoustou dodaných chemických látek a samozřejmostí je se nepřejídat. Všechny přídatné látky označované jako éčka nejsou škodlivé, značku E mají i vitamíny.

Mějte na paměti,že polovina toho co sníme živí nás a druhá polovina farmaceutický průmysl. Proto jezte s rozmyslem, chutí, radostí z jídla, jídlo neberte jako smysl života, jezte abyste žili a ne naopak.

Naše strava by měla obsahovat dostatek složených sacharidů, málo bílkovin a málo živočišných tuků. Velmi zdravá je zelenina, měli bycho sníst denně několi porcí zeleniny. Tak uděláme hodně pro svoje zdraví. Podstatné je, co jíte 300 dní v roce, občas si klidně můžete dopřát bez výčitek něco, na co máte chuť.

Doporučení zdravého stravování:
Měli bychom jíst převážně rostlinnou stravou bohatou na zeleninu a ovoce, luštěniny, celozrnné výrobky, potraviny se zdravými tuky - řepkovým a olivovým olejem, ořechy a tučné ryby, drůbež.

Omezit bychom měli červená masa (vepřové, hovězí) i zpracovná (párek, klobása), jejich vysoká spotřeba zvyšuje riziko rakoviny tlustého střeva. Jíst jen v malém množství (anebo vůbec) potraviny bohaté na transmastné tuky, jednoduché cukry, pečivo z bílé mouky (chléb, rohlíky, koláče), loupanou rýži.

Nevhodné potraviny můžou ovlivnit naše zdraví, pokud jíme hodně nasycených tuků, jednoduchých cukrů, málo zeleniny a ovoce. Například na vzniku rakoviny se kromě stravy spolupodílí více faktorů:
genetická dispozice
nedostatek pohybu
obezita

Geny nemůžeme ovlivnit; stravu a pohybovou aktivitu ano.

Vhodné potraviny pro zdraví:

obilniny, nejraději celá zrna (pšenice, žito, ječmen, oves, jáhly, pohanka, amarant aj.), vločky, celozrnné mouky, pečivo z nich, chleby (nejraději kváskové) a dalamánky
zelenina - co nejvíce druhů připravená na různé způsoby, syrová, kvašená, dušená, vařená
luštěniny - fazole (spolu s obilninou plně nahradí maso), čočka, hrách, (sója občas)
zdravé tuky - rostlinné oleje nenasycené, ořechy, tučné ryby
ovoce - všechny druhy ovoce
voda

Čemu se raději vyhnout nebo co omezit (pokud chceme být zdraví):
jednoduché cukry
pečivo z bílé mouky, bílou rýži,
transmastné kyseliny
nasycené mastné kyseliny - především živočišné tuky, červená masa a výrobky z nich, tučné mléko, smetana, smetanové mléčné výrobky
slazené limonády
sůl

Pozor na připálené potraviny, jsou nezdravé - obsahují jedovatý akrylamid, který ve větších dávkách negativně ovlivňuje nervový systém a také může podpořit vznik rakoviny. Vzniká především pražením, smažením, pečením, grilováním převážně škrobnatých potravin (vzniká při teplotě vyšší než 120°C) - nejvíce ho obsahují bramborové hranolky, lupínky apod. Vyvarujte se konzumace nadměrně hnědé kůrky u chleba. Akrylamid obsahuje také pražená káva a cigaretový kouř.
Bezpečnější způsob přípravy potravin je vaření a dušení. Případně snížení teploty při pečení, smažení, grilování. Lepší je delší příprava při nižší teplotě.

Denně bychom měli vypít alespoň 2,5 litru tekutin - vodu (z vodovodu), dále můžeme střídat stolní minerální vody, bylinkové a ovocné čaje, občas si dopřejeme pravý černý čaj, skleničku džusu, kávu. Existují náhražky pravé kávy, některé z nich jsou uvedeny zde

Ke zdravé stravě ještě přidáme pravidelný pohyb alespoň 45 minut rychlé chůze 5x v týdnu. Ke zdravému pohybu patří i jízda na kole, práce na zahradě, plavání apod. Jakýkoliv pohyb je lepší než neaktivita! Je velmi důležité udržovat vyvážené množství kalorií přijaté i vydané a hlídat si stabilní hmotnost. A jedna rada na závěr - vyhněte se kouření.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021