menu

Stavba zahradní pece na pečení chleba, pizzy a sušení ovoce a bylinek

Líbí se mi možnost vaření a pečení venku, a proto jsem se rozhodla (po prostudování spousty knih a návodů) "uplácat" z hlíny venkovní pec na chleba. Můžete si prohlédnout postup při jejím budování.

Základ pece

foto základů venkovní pece na chleba

Betonový základ pod pec je hotov již z dřívější doby, původně byl připraven na venkovní gril, teprve později se rozhoduji k výstavbě pece na chleba. Rozměry základu nejsou ideální, bude nutná improvizace.Na dno betonového základu vyskládám šamotové cihly.

Příprava materiálu na stavbu

foto materiál na stavbu venkovní pece na chleba foto materiál na stavbu venkovní pece na chleba

Chci pec vytvořit tak, jako se dělaly dříve - z jílu, písku a slámy. Chystám materiál - smíchám jíl (já jsem použila cihlářskou hlínu, je možné použít jakoukoliv hlínu s vyšším obsahem jílu - klidně i z vlastní zahrady) s pískem a vodou do konzistence plasteliny. Do další části přidám vlhkou slámu.

Písková forma

foto písková forma na stavbu venkovní pece na chleba

Na základ ze šamotových cihel vytvaruji homoli z vlhkého písku. Před samotnou stavbou pece ji pokryji vlhkými pásy novin, aby byla vnitřní část pece hladká.

První vrstva

foto první vrstva stavby venkovní pece na chleba

Na pískovou formu nanáším první vrstvu jílu s pískem v přibližně 5 cm tloušťce. Povrch zdrsňuji, aby se dobře přichytila druhá vrstva se slámou.

Druhá vrstva

foto druhá vrstva stavby venkovní pece na chleba

Pokračuji druhý den po zavadnutí první vrstvy. Nanáším další vrstvu se slámou, přibližně 10 cm. Počítám ještě s další izolací a obezděním pece, proto bude 15 cm vrstva stačit.

Vypalování

foto vypalování venkovní pece na chleba

Po pár teplých dnech vydlabu z pece písek, pec několik dnů vysychá. Aby vydržela sloužit více let, musí se pec vypálit. Rozdělávám nejdříve malý ohýnek, kterým se dosušují vlhké stěny. Další den rozdělávám oheň uvnitř i vně a udržuji ho několik hodin.

Opravy

foto po vypálení venkovní pece na chleba foto opravy po vypálení venkovní pece na chleba

Stejným materiálem musím opravit praskliny, které se objevily po vypálení.

Izolace

foto izolace a obezdívka venkovní pece na chleba

Přidávám další izolaci.

Dokončení

dokončená venkovní pec na pizzu a chleba

Před zimou je nutné pec obezdít. Rozhoduji se ke změně komína, zaslepím původní a nechám namontovat předsazený. Pec může fungovat i bez komína, pak je ale přední stěna začernalá od sazí. Funkce pece je však stejná. K dalším finálním úpravám patří střecha, pec nesmí v žádném případě zmoknout.

První pokusy pečení ve venkovní peci

první chleby z venkovní pece na chleba

Zkouším chlebové placky

první chleby a koláč z venkovní pece na chleba první koláč z venkovní pece na chleba

a švestkové koláče. První koláč se malinko připálil, druhý už se povedl, vše chutná výborně :-)

Postup při pečení ve venkovní peci

rozdělávání ohně ve venkovní peci

Nejdříve musím roztopit pec vysušeným měkkým dřevem, poté přikládám tvrdé dřevo z listnatých stromů. Pec musím dobře vytopit. Rozprostřu hořící dřevo po celém prostoru pece a oheň udržuji 2- 3 hodiny, podle venkovní teploty (v létě obvykle stačí pec natápět 2 hodiny). Vytopená pec se pozná podle toho, že je vnitřní klenba čistá. Poté vyhrabu doutnající zbytky dřeva a pec vymetu rýžovým košťátkem (nebo jiným z přírodních materiálů). Lněným hadříkem vytřu ze dna peci popel. Nemám teploměr, proto provádím test moukou - rozhodím po dně trochu mouky, pokud rychle tmavne a začně se pálit, je pec moc vyhřátá a není ještě k pečení chleba vhodná. Pokud se mouka barví do zlatova, je vhodná doba k vložení chlebů.

vykynuté chleby v ošatkách

Vykynuté chleby v ošatkách.

vykynutý chleba na sázecí lopatě chleby před pečením ve vytopené peci

Pomocí sázecí lopaty přemístím chleby do pece a pec uzavřu. Velké chleby peču přibližně 1 hodinu, dalamánky asi 3/4 hodiny.

upečené chleby vytažené z pece upečené chleby vytažené z pece

K vytažení chlebů z pece použiji opět sázecí lopatu. Upečený chleba poznám podle zbarvení kůrky a podle poklepu na jeho spodní stranu. Když vydává "zvonivý" zvuk, je upečený.

rozkrájený chleba upečený ve venkovní peci

Po upečení chleba nechám dobře vychladnout na mřížce, teprve pak nakrájím. Chleba uchovávám ve lněné útěrce. Údajně dlouho vydrží...

V peci občas před chlebem peču pizzu, chlebové placky, rohlíky apod. Video z pečení kukuřično - pšeničných placiček. Žhavé uhlíky rozmístím na boky a zadní stranu pece, poté vložím pomocí sázecí lopaty 1 nebo dvě placky a peču jen pár minut. Po vyhrabání zbylého popela, když je pec ještě hodně rozpálená, peču kynuté koláče, slané kynuté pečivo apod. Po vytažení chleba je pec dostatečně teplá, využívám ji k pečení například perníku nebo sušení ovoce - výborné jsou sušené švestky. Vypeckuji, nakrájím na půlky, rozmístím na sítka, která podložím plechem na šťávu vytékající z ovoce a dám do pece. Pec uzavřu, nechám jen malou mezírku k odvádění páry. Nechávám je v peci do druhého dne. Stejným způsobem suším i na plátky nakrájené topinambury. Zbytkovým teplem dosušuji bylinky.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021