menu

Právě sbíráme

březen

Již rostou kopřivy, využijte mladé listy do polévek, nádivek, omelet apod. Nebo si můžete udělat kopřivý jarní čistící čaj.

Březen je vhodná doba ke sběru jmelí, a k vyrývání kořenů kostivalu, pampelišky a lopuchu.

Z kořenů mydlice si můžeme vyrobit náhradu mýdla

Do zeleninových salátů přidáváme listy pampelišky, fialky. Jako ozdobu zeleninových salátů i ovocných dezertů použijeme fialkové květy.

Do polévek, nádivek, omelet můžeme přidávat listy popence, hluchavky , jitrocele.

duben

Objevují se první listy bezu, ty se dají využít k obkladům při revmatických bolestech kloubů.

Začínají se objevovat první pampeliškové listy. Mladé lístky nejsou hořké a dají se použít do salátů. Později, až pampelišky rozkvetou, si z květů vyrobíme domáci pampeliškový med.

Kromě kopřiv (celý popis a využití) přidávejte do polévek mladé listy nebo celé rostlinky hluchavky, popence (má příjemnou pikantní chuť, polévku okoření), česnáčku a medvědího česneku. Ten můžete využít i samostatně na česnekovou polévku, do pomazánek nebo jen pokrájené listy na chleba s máslem. Má jemnější chuť než česnek setý (kuchyňský).

K jídlu se hodí také listy bršlice kozí nohy (Aegopodium podagraria), která ale nemusí chutnat každému, má specifickou vůni i chuť. Dále můžete použít lístečky fialek a z květů si udělat fialkový sirup nebo je použít na ozdobu ovocných pohárů v čerstvé nebo kandované podobě.

Hluchavka je bylinka s velmi širokým uplatnění na mnoho neduhů - možnosti využití hluchavky.

Kromě polévky využijeme popenec jako čaj například při kataru žaludku nebo střev. Další využití popence.

Česnáček využijeme proti paradentóze, nehojících se ranách, k dezinfekci močového i dýchacího ústrojí. Celý popis česnáčku.

květen

V květnu už rozkvétá hodně bylinek, které můžeme sbírat. Například hloh, který má uklidňující účinek na celý organizmus, zlepšuje krevní oběh, má příznivý účinek na cévy. Příklady využití hlohu.

K dalším sbíraným bylinkám patří například maliník, kterým můžeme nahrazovat černý čaj, pokud necháme listy maliníku fermentovat. Maliník je velmi vhodná bylinka zvláště pro těhotné ženy, nejvíce využitelná alespoň 4 týdny před porodem. Popis a využití maliníku.

Koncem měsíce rozkvétá černý bez s uplatněním převážně při respiračních onemocněních (květ); listy využijeme k obkladům, například při revmatizmu.

K dalším sbíraným rostlinám patří kontryhel, velmi vhodný zvláště pro ženy.

červen

Červen je měsíc sběru velkého množství bylinek - uvedu zde jen několik příkladů: černohlávek, u kterého využijeme protizánětlivý a protikrvácivý účinek.

Sbíráme třezalku, všestrannou bylinku na mnoho neduhů - srdeční, nervové, trávící atd.

Lipový květ (vhodný jako prevence chřipek a nachlazení; ke snižování horečky), řepík, velmi oblíbená bylina na trávicí ale také kožní problémy.

Rozkvétá mateřídouška a příbuzný tymián, s antibiotickým působením zvláště při zánětech dýchacích cest.

Meduňku využijeme k celkovému uklidnění organizmu.

Řebříček je vhodná bylinka pro lidi s trávicími obtížemi, dále na kožní problémy a při "ženských" obtížích.

Čaj ze lnice není chutný, ale zato účinný při zklidnění sliznic (žaludeční, střevní). Bylinek, které rozkvétají v červnu je ještě celá řada.

červenec a srpen

V červenci a srpnu pokračujeme ve sběru mnoha bylinek. Sbíráme měsíček, který je vhodný k pití při různých zažívacích problémech a také zevně pro podporu hojení ran.

Bylinku s antibiotickými účinky - lichořeřišnici, která pomáhá převážně při onemocnění močového ústrojí.

Před rozkvětem sbíráme květy levandule využitelné při nervovém předráždění, kolikovitých bolestech žlučníku i zevně při natržených svalech, vykloubeninách apod. Sušené květy levandule můžeme dát do skříně mezi oblečení k odpuzení molů.

Při zvýšené činnosti štítné žlázy využijeme nenápadnou rostinu karbinec evropský.

Pro dobrou pružnost a pevnost cév sbíráme nať pohanky.

září

I v září můžeme pokračovat ve sběru mnohých bylinek. Sbíráme každý den nově vykvetlé květy měsíčku (nejraději jen oranžové, mají více prospěšných látek). Je účinný při zánětech žaludku, dvanácterníku, střev; funguje jako podpůrný prostředek při rakovině žaludku a je výborný při různých zánětech kůže, kde se může použít vnitřně i zevně.

Fenyklová semena, jsou vhodná do protinadýmavých čajů pro malé děti i dospělé.

Stále sbíráme jednu z nejuniverzálnějších bylinek na mnoho problémů a neduhů - řepík. Pomáhá nám zvládnout trávicí problémy žaludeční i střevní, posiluje obranyschopnost, pomáhá při onemocnění kloubů, při bolestech v krku, namožených hlasivkách aj. Jeho působení je velmi široké, navíc nemá žádné vedlejší účinky, mohou jej popíjet i těhotné a kojící ženy a také děti.

V září rozkvétá celík zlatobýl, jedna z nejúčinějších bylinek na problémy močového ústrojí.

Na lesních paloucích můžeme objevit drobnou nenápadnou zeměžluč, vhodnou především při problémech se žlučníkem.

Do směsí se výborně hodí dobromysl , bylinka se širokým spektrem účinku s desinfekčním a protizánětlivým působením ulevuje při nemocech průdušek, trávicích problémech, potížích s ledvinami, játry, menstruačních bolestech, bolestech zubů a dásní, jako kloktadlo a také ke koupelím při špatně se hojících ranách.

Na podzim sbíráme plody hlohu - foto a vice o hlohu .

Směs bylinek (foto) ze začátku září - brusinka list, zeměžluč, dobromysl, třezalka, řepík, zlatobýl, černohlávek.

Na zahradě je stále dostatek rostlin do polévek - mladé lístky kopřiv, hluchavky a popence; přidat můžeme i listy řebříčku. Na zimu si nasušíme listy popence, který má silnou kořeněnou chuť. Suché listy pomeleme a přidáváme špetku do polévek.

Říjen

Říjen (a částečně i listopad) je vhodným obdobím k vyrývání kořenů rostlin. Sbíráme například kořen smetanky (pampelišky), kostivalu, lopuchu. Dále sbíráme zralé plody hlohu, jeřabin, rakytníku aj.

Listopad a prosinec

Pokud není půda ještě promrzlá, můžeme v listopadu stále ještě vyrývat kořeny bylinek. V listopadu i prosinci sbíráme listy jmelí.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021