menu

Řebříček obecný

Achillea millefolium

foto Řebříček obecný

Řebříček je až 80cm vysoká trvalka s listy, které jsou složené z tisíců lístečků a bílými drobnými kvítky. Kvete od června do října.

plné slunce sucho

Roste na sušších loukách, podél cest, na mezích, pastvinách, zahradách.

plné slunce zálivka

Pěstuje se velmi snadno z kořenových odnoží (odnožuje i sám a velmi rychle se šíří) anebo výsevem semen na povrch záhonu. Semena se udržují vlhká dokud nevyklíčí. Semenáčky se rozsazují 30cm od sebe. Mnohdy se řebříček rozmnoží více než bychom chtěli a stává se obtížným, těžko odstranitelným plevelem.

nať květ

Sbíráme kvetoucí nezdřevnatělou nať nebo jen květy na počátku kvetení. Při sběru květů odřezáváme jen horní kvetoucí část bez stonku.

Použití:

  • uvolňuje menstruační křeče
  • tlumí krvácení
  • podporuje trávení
  • působí jako uklidňující prostředek
  • může pomoci při lehčích formách poruchy krevní srážlivosti (hemofilie)
  • zlepšuje chuť k jídlu
  • při žaludeční neuróze (při bolestech žaludku a poruše trávení způsobené stresem, nervozitou)
  • při střevní neuróze (při křečovitých bolestech břicha zdánlivě bez příčiny, pokud je vyloučeno závažné onemocnění střev )
  • působí protizánětlivě
  • při poruchách funkce jater, žlučníku a při žloutence
  • pomáhá při průjmech
  • působí močopudně a dezinfekčně
  • léčí nehojící se rány a různé kožní defekty

nálev

Podáváme nálev 2-3 x denně po 150ml. Vhodnější je užívání ve směsích. V kombinaci s kokoškou snižuje silné menstruační krvácení, užívá se několik dnů před očekávánou menstruací. Stejná kombinace v užití před porodem je prevencí proti hodně silnému krvácení při porodu.

zevně

Rozdrcená čerstvá nať přiložená na ránu urychlí zacelení a hojení. Omývání řebříčkovým nálevem se doporučuje u nehojících se ran.

Řebříček je základní bylinka používaná při ženských nemocech. Na počátku těhotenství raději neužívat vůbec, později a při kojení se doporučuje pouze 125 ml čaje denně, v žádném případě dávku nezvyšovat.

Řebříček byl považován za bylinu magickou - pokud držíme řebříček v ruce, zbavuje nás strachu, dodává odvahu a chrání. Již dříve se řebříček používal při zraněních a na zastavení krvácení.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021