menu

Černý bez

Sambucus nigra

foto byliny

Bez je keř, který dorůstá do výšky několika metrů. Rozkvétá na přelomu května a června, plody dozrávají v září a říjnu. Jeho květenství je složeno z drobných kvítků smetanově bílé barvy.

sluníčko sucho

Roste kolem cest, na okrají lesů, u polí, luk, na pustých místech aj. Je hojně rozšířený.

květ plod list

Sbíráme květ, celá květenství, když ještě nejsou úplně rozkvetlá, jinak většina kvítků opadá. Plody sbíráme během září a října, sušíme umělým teplem.

Použití:

  • při nachlazení
  • snižuje horečku
  • potopudný účinek
  • močopudné působení
  • příznivý vliv na cévní stěny
  • podpora tvorby mateřského mléka
  • mírné snižení krevního tlaku (plody)
  • proti ekzémům
  • na obklady při revmatizmu a bolestech kloubů a páteře (čerstvý list)

odvar

Odvar můžeme připravit ze sušených plodů, pro své analgetické působení používáme při bolestech kloubů, páteře, neuralgiích, trojklanného nervu.

nálev

Připravujeme  nálev z květů při nachlazení.

zevně

Čerstvé listy rozmačkáme na kaši a použijeme na obklad kloubů (například kolene) při revmatických bolestech. Kaši naneseme na koleno, ovážeme gázou a necháme působit 1 hodinu.

jedlé

Květenství jsou jedlá - připravujeme na sladko i na slano.

Smažené kosmatice:
1 vajíčko, 1/4 litru mléka (1/4 litru piva na slanou variantu) špetka prášku do pečiva, špetka soli, několik lžic hladké mouky - těsto jako na palačinky
Připravíme řídké těsto, do kterého namáčíme květenství bezu (čerstvě natrhaná polorozkvetlá), poté smažíme dozlatova. Případně dáme na plech a upečeme v troubě. Sladkou variantu posypeme skořicovým cukrem.
Z květenství můžeme připravit sirup, limonádu, z plodů (bezinek) bezinkovou šťávu, marmeládu, víno.

Květ nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, plody ve větších dávkách můžou způsobit zažívací problémy. Pozor na záměnu - velmi podobný je bez chebdí, ten je jedovatý. Bez chebdí je bylina, nevytváří dřevitý kmen. Jeho plody můžou způsobit otravu!

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021