menu

Rdesno červivec

Persicaria maculata

foto Rdesno červivec

Rdesno je jednoletá bylina s přímou nebo poléhavou lodyhou, listy mají tmavou skvrnu, květy jsou drobné uspořádané v lichoklasu.

polostín vlhko

Roste na vlhčích stanovištích, u rybníků, řek, na rumištích, podél cest, v příkopech, na polích, velmi hojný až invazivní plevel, který mnohdy vytlačuje kulturní plodiny.

nať

Sbíráme kvetoucí nať od května až do září.

Použití:

  • zastavuje krvácení
  • při silné menstruaci a krvácení mimo menstruaci
  • při krvi v moči
  • posilující prostředek při nachlazení
  • posiluje srdce
  • jako projímadlo

odvar

Obvykle připravujeme 5 minutový odvar , pijeme 2 hrníčky denně. Raději používáme ve směsích.

zevně

Může se použít k výplachům nosu při rýmě.

Jiný název rdesna červivce je vrbice červená. V menších dávkách vhodné i dlouhododbějšímu podávání, není vhodná v těhotenství a při kojení. Existují ještě další léčivá rdesna- rdesno blešník (Persicaria lapathifolia=vrbice bílá) a rdesno peprník (Persicaria hydropiper=vrbice zelená) s podobnými účinky.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021