menu

Šanta kočičí

Nepeta cataria

foto Šanta kočičí

Zahradní je bylinka (trvalka) kolem 50cm vysoká, rostoucí v trsech (s modrofialovými kvítky - zahradní varianta). Zplanělá šanta v přírodě má kvítky bílé nebo bílo-růžové barvy. Listy jsou zespoda šedavě plstnaté. Kvete od května přes celé léto, pak usychá, pokud ji seřízneme, opět vykvete. Pokud rozemneme listy nebo květy, rostlina se "rozvoní" a vábí kočky a kocoury, otírají se o ni, válejí se v ní, rády v šantě usínají a také ji okusují.


sluníčko sucho zálivka

Šantu pěstujeme na slunečných sušších místech. Je velmi nenáročná na péči. Můžeme si ji předpěstovat ze semínek nebo vysít semínka přímo na upravený záhon. Pokud už nějakou rostlinu máme, po odkvětu se hodně vysemňuje sama, budeme mít spoustu dalších mladých rostlin. Další možnost množení je řízkování - nejčastěji vrcholovými řízky.


list nať

Sbíráme v začátku kvetení nať, kdykoliv listy.

Použití:

  • uklidňují účinek na nervovou soustavu
  • proti poruchám spánku
  • uklidňují účinek na trávicí trakt
  • tlumí kašel (také bronchitidu i chronickou)
  • protiprůjmový účinek (uklidňuje i kojenecký průjem a koliku)
  • žlučopudné působení
  • úleva při menstruačních bolestech
  • jako koření

nálev

Připravujeme nejčastěji nálev, necháme louhovat 20 minut, popíjíme 3 x denně před jídlem. Při žaludečních potížích nebo pálení žáhy po jídle.

zevně

Obklady z čerstvé šanty použijeme na podlitiny .

jedlé

Čerstvé lístky šanty můžeme použít jako koření například na pečené maso.

Šanta má podobné účinky jako meduňka, pravděpodobně silnější. Nemá žádné kontraindikace, avšak opatrnost je potřeba v těhotenství , bylinka se dříve používala k vyvolávání menstruace. Pro děti se používá jen poloviční množství bylinky.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021