Zahradní je bylinka (trvalka) kolem 50cm vysoká, rostoucí v trsech (s modrofialovými kvítky - zahradní varianta). Zplanělá šanta v přírodě má kvítky bílé nebo bílo-růžové barvy. Listy jsou zespoda šedavě plstnaté. Kvete od května přes celé léto, pak usychá, pokud ji seřízneme, opět vykvete. Pokud rozemneme listy nebo květy, rostlina se "rozvoní" a vábí kočky a kocoury, otírají se o ni, válejí se v ní, rády v šantě usínají a také ji okusují.
Šantu pěstujeme na slunečných sušších místech. Je velmi nenáročná na péči. Můžeme si ji předpěstovat ze semínek nebo vysít semínka přímo na upravený záhon. Pokud už nějakou rostlinu máme, po odkvětu se hodně vysemňuje sama, budeme mít spoustu dalších mladých rostlin. Další možnost množení je řízkování - nejčastěji vrcholovými řízky.
Sbíráme v začátku kvetení nať, kdykoliv listy.
Použití:
Připravujeme nejčastěji nálev, necháme louhovat 20 minut, popíjíme 3 x denně před jídlem. Při žaludečních potížích nebo pálení žáhy po jídle.
Obklady z čerstvé šanty použijeme na podlitiny .
Čerstvé lístky šanty můžeme použít jako koření například na pečené maso.
Šanta má podobné účinky jako meduňka, pravděpodobně silnější. Nemá žádné kontraindikace, avšak opatrnost je potřeba v těhotenství , bylinka se dříve používala k vyvolávání menstruace. Pro děti se používá jen poloviční množství bylinky.
Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.
Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.
Duolingo - snadné
učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové
vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně
Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.
www.pni.cz © 2013 - 2021