menu

Šrucha zelná

Portulaca oleracea

foto byliny

Šrucha (portulák) je plazivá jednoletá rostlina s drobnými dužnatými listy a žlutými kvítky. Starší stonky jsou často červené. Je to ceněná rostlina zvláště pro vysoký obsah omega-3 mastných kyselin, z rostlinných zdrojů je jedna z nejbohatších na tyto kyseliny, 100g zelených listů obsahuje až 400mg. Bohaté na tyto kyseliny jsou například také ořechy, lněné semínko aj. Šrucha dále obsahuje z vitamínů především karotenoidy, vitamíny B1, B2 a C; je bohatá na minerální látky - draslík, hořčík, vápník, železo a fosfor.

sluníčko sucho

Roste u domů ve spárách cestiček, v sadech, vinicích, zahradách. Objevuje se v záhonech zeleniny, je velmi rozšířeným plevelem, místy až invazivním. Na dobře vyhnojené půdě vytváří až metrové šlahouny. Má ráda písčité půdy a teplo, daří se jí především v nížinácha a vinařských oblastech.

zálivka

Šruchu si můžeme vypěstovat sami. Existují i velkolisté šlechtěné druhy. Semínka vyséváme od dubna přímo na záhon do řádků 20cm od sebe a zakryjeme tenkou vrstvou zeminy. Zaléváme dokud se neobjeví lístky, potom ji stačí jen voda z deště, protože její dužnaté stonky a listy umí vodu zadržet podobně jako sukulenty.

list nať

Sbíráme mladé výhony a listy po celé léto, rostlina po seříznutí znovu obrazí.

Použití:

  • při žaludečních problémech, především překyselení
  • při střevních potížích- proti nadýmání
  • močopudné účinky
  • snižuje obsah cukru v moči
  • zdroj omega-3 mastných kyselin

jedlé

Používá se do salátů, polévek, omáček, k masu, na ochucení tvarohu, také jako koření. Nejraději používáme bylinku čerstvě natrhanou, protože brzy po utržení vadne. Lepší je použít ji v syrovém stavu, vařená ztrácí aroma. Přidáváme ji do jídla těsně před podáváním, nakrájenou na kousky. Chuť šruchy je mírně slaná, nakyslá (kyselejší ráno, míň kyselá sbíraná za slunečního poledne). Určitě ze zahrádky tento "plevel" nevyhazujte na kompost, ale použijete v kuchyni, je velmi vhodný například pro vegetariány a všechny, kdo nejí dostatek ryb.


foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021