menu

Jírovec maďal (Kaštan koňský)

Aesculus hippocastnum

foto byliny

Jírovec maďal) je strom s hustou košatou korunou s bílými květy ve vzpřímených kuželovitých střapcích. Kvete od dubna do května, plody (kaštany) dozrávají v září.

polostín normální

Roste v parcích, kolem cest, v alejích. Často se pěstuje jako okrasný i užitečný strom.

květ plod

Sbíráme na jaře květy a na podzim plody (kaštany) až když jsou dokonale zralé a spadnou na zem.

Použití:

 • ovlivňuje cévní poruchy
 • rozšiřuje cévy
 • ovlivňuje pružnost a pevnost cév
 • snižuje srážlivost krve
 • proti trombóze
 • při hemeroidech a křečových žilách, zánětech žil
 • zlepšuje prokrvení orgánů
 • protirevmatický účinek
 • hormonální působení (ovlivňuje nadledvinky)
 • odstraňuje otoky
 • na namožené svaly, šlachy

tinktura

Tinktura z květů se může podávat při bolesti nervů (neuralgii) 3x denně 10 kapek. Pro prevenci mozkové mrtvice je vhodná tinktura smíchaná z 1/3 kaštanové, 1/3 jinanové a 1/3 routové a to 4x denně 20 kapek.
Tinktura z plodů pro snížení srážlivosti krve (podle bylináře Zentricha):
rozdrtíme suché kaštany a zalijeme 60 % lihem, drť macerujeme alespoň 2 týdny. poté slijeme a užíváme podle hmotnosti 3 x denně 20-40 kapek před jídlem.
Užívání tinktury vnitřně vyžaduje opatrnost, kaštan je mírně toxický, při užívání je potřeba po 4 týdnech udělat 30 denní přestávku.

zevně

Použijeme nálev z květů a tinkturu z květů nebo rozmělněných plodů. Nasekáme několik kaštanů na drobné kousky, dáme do 1/3 tmavé sklenice a zalijeme lihem. Necháme louhovat na teplém a zastíněním místě minimálně 14 dní, poté přefiltrujeme. Použijeme ke koupelím, obkladům při revmatismu, zánětu sedacího nervu, neuralgii. Pro tyto účely si můžeme vyrobit tinkturu z kaštanu s přídavkem routy. Proti pihám účinkuje kaštanová mast.

jedlé

Z pražených kaštanů můžeme připravit náhražku kávy.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021