menu

Vrbovka malokvětá

Epilobium parviflorum

foto byliny

Vrbovka malokvětá je trvalka s drobnými světle růžovo - červenými až téměř bílými drobnými kvítky, které jsou přisedlé na podlouhlém lusku. Po odkvětu se v tobolkách vedle semen vytváří chmýří, které roznáší semena po okolí. Léčivé jsou i další vrbovky s malými květy.

polostín normální prostředí

Roste na polostinných místech - kolem lesních cest, na okrajích lesů, po příkopech, ale i na zahradách.

zálivka zálivka

V květnu můžeme vysévat semena vrbovky přímo do půdy nebo vysazujeme mladé rostlinky na vybrané stanoviště na zahradě. Nejlépe se jí daří ji v humózní ne moc suché půdě v polostínu.

nať

Sbíráme nať na počátku kvetení. Můžeme sbírat i jiné druhy, vrbovek, které mají drobné červenavé, bledě růžové až bílé květy - například vrbovku horskou (Epilobium montanum), vrbovku růžovou (Epilobium roseum), vrbovku chlumní (Epilobium collinum), vrbovku kopinatou (Epilobium lanceolatum), vrbovku tmavou (Epilobium obscurum) aj. kromě vrbovky chlupaté (Epilobium hirsutum) - je to statná rostlina a má na rozdíl od léčivých druhů velké květy. Pokud sbíráme vrbovku později, raději bez květů.

Použití:

  • zánětu prostaty
  • nezhoubné zbytnění prostaty především u starších mužů
  • při zánětech ledvin a močových cest
  • při kožních problémech
  • na látkovou výměnu

nálev

Připravujeme nálev a popíjíme cca 0,25 l 2x denně, jeden čaj ráno a jeden večer. Pro vliv na prostatu je dobrá kombinace s vrbkou úzkolistou (1 díl vrbky, 1 díl vrbovky), jejich působení se doplňuje. Směs protinádorová s vrbovkou.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021