menu

Brusnice brusinka

Vaccinium vitis-idaea

foto Brusnice brusinka

Brusinka je nízký stálezelený silně rozvětvený polokokeř s vejčitými listy. Květenství má uspořádáno do hroznu s bílými nebo narůžovělými kvítky.Kvete v červnu a červenci. Plodem je kulatá bobulka, která je dlouho bílá až narůžovělá, teprve když dozraje, zčervená. Plody zrají postupně až do října, ojedinělé plody můžeme nacházet i v prosinci. Naše brusinka je příbuzná klikvám pěstovaným v Americe, ve Švédsku aj.

polostín sucho

Roste v suchých nejčastěji borových lesích, na vřesovištích, na chudých písčitých půdách.

zálivka

Pěstujeme stejně jako borůvky v kyselé vřesovištní půdě na zastíněném místě. Lze pěstovat i v květináčích, truhlících a jiných nádobách v zemině pro rododendrony a vřesy. Zaléváme je pouze dešťovou vodou a výživu dodáváme v hnojivech pro rododendrony.

list plod

Sbíráme listy na konci léta nebo na podzim. Opatrně otrháváme větvičky, abychom nevytrhli celou rostlinu. Sušíme do teploty 40°C. Po usušení jsou listy svěže zelené, nahnědlé odstraníme. K léčebným účelům využíváme i plody.

Použití:

  • proti půjmům
  • při cukrovce
  • působí dezinfekčně
  • má močopudné účinky
  • protizánětlivé působení

macerát

Macerát z brusinkových listů má podobné použití jako listy mědvědice - dezinfikuje močové cesty, proto je výborným a dostupným prostředkem při počínajícím zánětu močových cest. Listy rozmělníme, zalijeme studenou vodou a necháme až 8 hodin louhovat, poté zahřejeme, necháme krátce zavařit a po částečném vychladnutí popíjíme. Čaj není vhodný k dlouhodobému podávání.

jedlé

Plody brusinek mají natrpklou chuť, pojídáme je čerstvé, případně kandované. Brusinky obsahují antioxidanty. Prodávané brusinky jsou nejčastěji dováženy ze Severní Ameriky nebo Kanady. Jedná se o větší plody brusinky americké nebo klikvy, které mají podobné účinky, protože patří ke stejnému rodu. Brusinky mají schopnost zabránit uchycení bakterií v močových cestách, ledvinách a močovém měchýři, proto se využívají především jako preventivní prostředek (opakované záněty močového ústrojí). Plody můžeme usušit, pomlít na prášek a užívat 3x denně na špičku kulatého nože při zánětu močových cest stejně jako čaj z listů. Užíváme maximálně 2 měsíce. Hodí se k výrobě kompotů, rosolů, džemů apod.

Brusinkový džem: 1kg brusinek, 500g cukr krupice, pomerančová kůra z 1/4 chemicky neošetřeného pomeranče, kousek celé skořice, 3 hřebíčky. Umyté brusinky podlejeme, přidáme všechny přísady a vaříme do zhoustnutí. Poté směs naplníme do skleniček.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021