menu

Jitrocel kopinatý

Plantago lanceolata

foto byliny

Jitrocel je trvalka s přízemní růžicí listů, z níž vyrůstá několik stonků zakončených klásky s drobnými žlutobílými kvítky.

polostín normální

Je velmi hojný, roste jako plevel na vlhčích místech kolem cest, na loukách, polích, mezi trávou.

list semeno

Sbíráme listy od května do srpna a semena na podzim.

Použití:

  • při zánětech žaludku (gastritidě)
  • při zánětech dýchacích cest
  • tlumí kašel
  • při zánětech močových cest
  • při poruchách žlučníku
  • při vředech (žaludku, dvanácterníku, tlustého střeva, Crohnově nemoci)
  • při Crohnově nemoci
  • na rány (zastavení krvácení)
  • na otoky

nálev

Připravujeme nálev, pijeme 3 - 4 šálky denně.

Pro děti je velmi vhodný jitrocelový sirup: natrháme 1/2 kg jitrocelových listů, omyjeme a nasekáme. Zalijeme 1/2 litrem vody, přidáme 1/2 kg cukru a vaříme tak dlouho až zhoustne. Poté přecedíme a uschováme v menších sklenicích v lednici.

Jitrocelový sirup II.: natrháme několik hrstí jitrocelových listů, omyjeme, nasekáme na drobno a pěchujeme do velké sklenice střídavě s cukrem - 1 cm jitrocele, 1 cm cukru. Spotřebujeme všechny listy a na vršku zasypene 2cm cukru. Sklenici uzavřeme a necháme stát alespoň 14 dní na slunci. Poté přecedíme přes řídké plátno a uschováme v lednici.

zevně

Čerstvý omytý list můžeme použít přímo na krvácející ránu, jitrocel zastavuje krvácení a pomáhá zacelit ránu.

jedlé

Listy jitrocele jsou jedlé, můžeme je přidávat do nádivek, pomazánek, polévek. Semena se používají nejčastěji proti zácpě.

Bylinka nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, může se kombinovat s mnoha jinými druhy léčivých rostlin, můžeme ji používat i dlouhodobě.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021