menu

Podběl obecný

Tussilago farfara

foto Podběl obecný

Žlutě kvetoucí, brzy na jaře vyrážející trvalka. Nejdříve najdeme květy (od února do dubna) a později, když už jsou květy uschlé, se objevují kožovité plstnaté listy. Mladý list je celý plstnatý, starší pouze zespoda. Podběl na noc svěšuje květenství k zemi a při zamračeném nebo deštivém počasí se květy vůbec neotevírají.

polostín normální

Nejraději roste na čerstvě nakypřených půdách stavenišť, pískoven, příkopů, na rumištích apod.

květ list

Sbíráme květy ihned po rozkvětu a mladé lístky (neměly by být napedené rzí).

Použití:

  • díky obsahů slizů (hlavně listy) má příznivý účinek na dýchací cesty
  • při chronickém zánětu průdušek
  • při astmatu
  • zklidňuje kašel
  • zlepšuje látkovou výměnu
  • na omývání ekzémů
  • obklady

nálev

Připravujeme nálev , nepodáváme dlouhodobě!

zevně

Odvar z listů je vhodný jako klystýr při zánětech střev (například Crohnově nemoci).
Zábal z čerstvých listů ulevuje bolavým kloubům a má protirevmatické působení. Přikládáme na 1hodinu.
Na zanícené žíly si připravíme kašovitý obklad z podrcených listů a smetany - převážeme gázou a necháme působit přes noc.
Při nervových bolestech dáme několikrát denně na bolavé místo obklad z čerstvých pomačkaných listů podbělu, necháme působit vždy půl hodiny. Listy můžeme přikládat na místa postižená pásovým oparem.

Podběl obsahuje velmi malé množství alkaloidů, které by mohly vyvolat rakovinu jater, proto není vhodný pro dlouhodobé podávání pro děti a ženy těhotné a kojící. K vnitřnímu podávání využíváme sušenou bylinku, obsah alkaloidů sušením klesá. Pro zevní účely je vhodnější čerstvá bylinka, toto použití je bezpečné. Použití bylinky je v EU zakázáno.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021