menu

Kostival lékařský

Symphytum officinale

foto Kostival lékařský

Kostival je trvalka z čeledi brutnákovitých vysoká 50- 100cm, s drsným stonkem, velkými chlupatými listy a bílými, růžovými nebo fialovými květy.

polostín vlhko

Roste na vlhkých místech kolem potoků, u cest, plotů, na loukách a polích.

zálivka zálivka zálivka

Kostival se může pěstovat. Vyžaduje hodně vody, nejlepší umístění je u potoka nebo jezírka, pokud takové místo nemáme, musíme ho často zalévat.

kořen list

Vyrýváme na podzim kořen, nejlepší je použití čerstvého- uskladníme ve sklepě v písku. Případně sušíme umělým teplem do 35°C, usušený umeleme na prášek. Použít můžeme i listy.

Použití:

  • podporuje hojení ran
  • zmírňuje bolesti kloubů, šlach a svalů
  • pomáhá při hojení zlomenin, pohmožděnin
  • působí na zmenšování otoků

zevní použití

Odvar ze dvou lžic čerstvého (sušeného) kořene na 400ml vody nebo kašovitý obklad, mast, případně obklad z čerstvých listů (pod listy natřít například měsíčkovou mastí, jinak by mohlo dojít k podráždění pokožky) se používá na obklady při pohmožděninách, vředech, výronech, proleženinách, naražených a bolavých kloubech, na nehojící se rány, zlomeniny, při zánětu žil.

Kostival obsahuje malé množství alkaloidů, které mohou poškozovat játra, proto se neužívá vnitřně, pouze zevně.

foto byliny foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021