menu

Vysvětlení neznámých slov a pojmů

Anthokyany

Jsou nejhojnějí flavonoidy, jsou to vlastně pigmenty (přírodní rostlinná barviva) odpovědné za barvu ovoce a zeleniny (a teké květin). Všechny tyto barevné pigmenty chrání tělo před všemi formami rakoviny, především rakoviny tlustého střeva.

Antioxidanty

Patří k nim vitamíny, flavonoidy, minerály. Nacházejí se v čerstvém ovoci a zelenině. Antioxidanty snižují aktivitu volných radikálů - ty jsou jednou z příčin onemocnění rakovinou, srdečních a degenerativních. K antioxidantům patří například rajčata, borůvky, červené víno, olivy a olivový olej, česnek, borůvky. Nejbohatší na antioxidanty jsou tmavě zbarvené ovoce, mimo jiné ostružiny, borůvky, maliny. Pozor, přemíra antioxidantů (nehrozí při běžné konzumaci ovoce) může narušit funkci svalů!

Flavonoidy

Někdy jsou označovány jako bioflavonoidy, případně jako vitamín P. Jedná se o rostlinné látky, které mají příznivý vliv na zdraví. K významným flavonoidům patří například quercetin, z něho je odvozen rutin, hesperidin, naringin, tangeritin. Flavonoidy patří k antioxidantům, některé z nich jsou velmi silné antioxidanty. Regenerují a zpevňují je. Nacházejí se ve větším množství ve víně, čokoládě (kakau), plodech ostropestřce mariánského, černém jeřábu, citrusových plodech- především v grapefruitu, ostružinách, malinách aj. Jeden z bioflavonoidů- rutin je v komonici, pohance, routě, borůvkách; citrín v oplodí citrusových plodů - bílá hmota mezi plodem a slupkou.

Fytoestrogeny

Jsou látky rostlinného původu, které mají účinky podobné ženským pohlavním hormonům. Nejvíce jsou obsaženy v sójových bobech, červeném jeteli, červeném víně aj.

Inulin (prebiotikum)

je polysacharid, který se ve střevě chová jako rozpustná vláknina, je zdrojem energie pro symbiotické (prospěšné) střevní bakterie. Inulin má sladkou chuť, prebiotický efekt (příznivý vliv na mikroflóru tlustého střeva) a velmi nízkou energetickou hodnotu, proto se dá použít jako náhrada cukru zvláště u diabetiků. Bohaté rostliny na inulin jsou například: čekanka, topinambury, smetanka, lopuch aj. Někdy rostliny bohaté na inulin způsobují nadýmání.

Kegelovy cviky

Cvičení svalů které používáme při zastavení močení a při stažení svěrače konečníku. Tyto svaly stahujeme a povolujeme několikrát za den, kdykoliv a kdekoliv provádíme s krátkou nebo dlouhou výdrží, například stáhneme svaly, napočítáme do 5 a svaly povolíme. Důležitá je pravidelnost, procvičování těchto svalů opravdu denně, stačí 10 minut, ideálně 200x. Tyto cviky jsou prevencí inkotinence (neudržení moče, stolice).

Prebiotika

jsou nestravitelné složky potravin, které mají příznivý vliv na mikroflóru tlustého střeva. Zvětšují objem stolice a potlačují zácpu. Mohou mít preventivní účinek před rakovinou tlustého střeva, mohou zvyšovat imunitu a snižovat cholesterol v krvi. Proto je vhodné zařazovat do stravy potraviny s prebiotiky. K prebiotikům patří napříklas inulin - viz výše.

Probiotika

Mají schopnost obnovit a udržovat naši střevní mikroflóru. K probiotikům patří různé prospěšné bakterie, nejčastěji mléčné bakterie typu Lactobacillus a Bifidobacterium. Jsou v jogurtech (bílých) a dalších zakysaných mléčných výrobcích.

Volné radikály

Jsou velmí reaktivní sloučeniny, které mohou reagovat s našimi buňkami, ty poškodí a způsobí jejich rakovinné změny.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021