Třapatka pochází ze středozápadu Severní Ameriky, kde ji k léčení používají Indiáni. Je to rostlina připomínající kopretinu vysoká 50-150cm. Světle růžové lístky květu jsou ohnuty dolů.
Pěstování je nenáročné, množí se semenem vysévaným na povrch vlhké půdy při teplotě 20°C nebo kořenovými řízky na jaře a na podzim.
Kořen je nejúčinější, vyrýváme jej na podzim ve 3-4 roce pěstování. Nařežeme na kousky a usušíme umělým teplem. Šlabší účinek má i květ a list sbíraný v době květu.
Použití:
Z květů a listů připravujeme nálev .
Při prvních příznacích nachlazení užívejte 15-20 kapek tinktury přidané do teplé vody a to 4-5x denně.
K léčebnému využití se hodí i jiné druhy třapatek- úzkolistá (Echinacea angustifolia), (Echinace pallida)- tinktura z kořenů je pomocný lék při chřipce a další i žlutě kvetoucí třapatky. Dříve se hojně používala, po zavedení antibiotik se její používání snížilo. Nyní se lidi vracejí k užívání přírodních léčiv. Třapatka je stále zkoumána především proto, že narůstá počet lidí, kteým nezabírají antibiotika. Je bezpečná pro krátkodobé užívání, není jisté zda je bezpečná pro těhotné a kojící ženy, měly by se raději jejího použití vzdát. Může mít vedlejší účinky jako žaludeční nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, kloubů, svalů. Nesmí se užívat spolu s kofeinem.
Třapatka se nesmí užívat s imunosupresivy - mohlo by dojít ke snížení jejich účinku!
Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.
Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.
Duolingo - snadné
učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové
vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně
Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.
www.pni.cz © 2013 - 2021