menu

Třapatka nachová

Echinacea purpurea

foto Třapatka nachová (echinacea)

Třapatka pochází ze středozápadu Severní Ameriky, kde ji k léčení používají Indiáni. Je to rostlina připomínající kopretinu vysoká 50-150cm. Světle růžové lístky květu jsou ohnuty dolů.

plné slunce zálivka

Pěstování je nenáročné, množí se semenem vysévaným na povrch vlhké půdy při teplotě 20°C nebo kořenovými řízky na jaře a na podzim.

kořen květ list

Kořen je nejúčinější, vyrýváme jej na podzim ve 3-4 roce pěstování. Nařežeme na kousky a usušíme umělým teplem. Šlabší účinek má i květ a list sbíraný v době květu.

Použití:

  • prokazatelně zvyšuje imunitu
  • léčí infekce horních cest dýchacích a močových cest
  • má antibiotický účinek
  • likviduje některé viry a bakterie
  • je účinný lék na nachlazení a chřipku
  • k ošetření ran a poranění
  • protirakovinné působení u zvířat

nálev

Z květů a listů připravujeme nálev .

tinktura

Při prvních příznacích nachlazení užívejte 15-20 kapek tinktury přidané do teplé vody a to 4-5x denně.

K léčebnému využití se hodí i jiné druhy třapatek- úzkolistá (Echinacea angustifolia), (Echinace pallida)- tinktura z kořenů je pomocný lék při chřipce a další i žlutě kvetoucí třapatky. Dříve se hojně používala, po zavedení antibiotik se její používání snížilo. Nyní se lidi vracejí k užívání přírodních léčiv. Třapatka je stále zkoumána především proto, že narůstá počet lidí, kteým nezabírají antibiotika. Je bezpečná pro krátkodobé užívání, není jisté zda je bezpečná pro těhotné a kojící ženy, měly by se raději jejího použití vzdát. Může mít vedlejší účinky jako žaludeční nevolnost, zvracení, průjem, bolest hlavy, kloubů, svalů. Nesmí se užívat spolu s kofeinem.

Třapatka se nesmí užívat s imunosupresivy - mohlo by dojít ke snížení jejich účinku!

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021