menu

Kozinec sladkolistý

Astragalus glycyphylos

foto Kozinec sladkolistý

Kozinec je poléhavá trvalka s dlouhými (až 150-200cm!) plazivými stonky, žlutými květy a hnědými lusky. Bývá označován jako lesní lékořice.

polostin normální prostředí

Roste pouze v teplejších oblastech, ve světlých lesích, na okrajích lesů, v křovinách ve vlhké a výhřevné půdě. Kvete od května do srpna, postupně vytváří z květů lusky, na jedné roslině se často nachází naráz květy i lusky.

kořen nať

Na jaře a na podzim vyrýváme kořen, který sušíme nakrájený na menší kousky. V létě v době květu sbíráme nať.

Použití:

  • jako podpůrný prostředek při úbytku psychických a fyzických sil
  • působí sedativně
  • snižuje krevní tlak
  • je mírně močopudný
  • na žaludeční problémy

macerát

Vhodný na užívání je macerát , 1/2 litru denně rozděleno na 4 dávky.

nálev

Z kozince můžeme připravit také nálev .

zevně

Mast z kozince léčí rány.

Kozinec má podobné účinky jako lékořice. Nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace, neužíváme ho však dlouhodobě. Není vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy a také lidi, kteří užívají léky na potlačení imunity.
Je příbuzný zejména v Asii velmi používaného kozince blanitého (Astragalus membranaceus). Ten je využívám jako adaptogen- chrání proti fyzickému i psychickému stresu. Má antibakteriální, protizánětlivé a antivirové působení- zvláště proti virům způsobujím nachlazení. Podporuje imunitu, snižuje hladinu krevního cukru- chrání před cukrovkou, zlepšuje srdeční funkce, snižuje krevní tlak a chrání játra.Obsahuje antioxidanty- chrání před volnými radikály (před rakovinou). Používá se po chemoterapii k rychlejšímu návratu do normálního života. Bylina je stále zkoumána, bude mít pravděpodobně mnohem širší oblast působení.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021