menu

Lichořeřišnice větší

Tropaeolum majus

foto Lichořeřišnice větší

Lichořeřišnice je dužnatá letnička s plazivými až 2 metry dlouhými šlahouny s červenými, oranžovými nebo žlutými květy. Některé druhy jsou nízké keříčky.

plné slunce normální zálivka zálivka

Pěstujeme ze semen, která vyséváme v květnu přímo do půdy nebo předpěstujeme v březnu doma a sazenice vysazujeme v květnu až nehrozí mrazíky na záhon.

semeno květ list pupen

Léčivé ja na této krásné dekorativní rostlině skoro všechno, celou sezónu sbíráme listy a květy a na podzim semena.

Použití:

  • při urogenitálních obtížích
  • dezinfekce močových cest
  • antibiotické působení s širokým spektrem účinnosti (působí na stafylokoky, streptokoky, escheria coli, salmonely aj.)
  • při nachlazení
  • při nemocech ledvin
  • při onemocnění plic
  • proti vypadávání vlasů a na podporu jejich růstu

tinktura

Nejúčinější je použití čerstvé bylinky, v zimě použijeme tinkturu , 15-30 kapek 3x denně, dále 1x denně ještě několik dnů po vymizení příznaků.

nálev

Připravujeme nálev z jedné čajové lžičky listů, pijeme 3x denně při problémech, jako preventivní prostředek stačí 1x denně.

zevně

Vlasová voda proti vypadávání vlasů: 15minutový odvar z hrsti listů a květů.Po vychladnutí přecedit a uložit na chladném místě. Vmasírovat k vlasovým kořínkům a neoplachovat. Při lupech stejný odvar použijeme na poslední spláchnutí vlasů po umytí.

jedlé

Rostlina je jedlá, listy i květy se přidávají do salátů, mají mírně pálivou chuť, podobnou jako má pálivá ředkvička. Poupata naložená do octa se používají jako náhrada za kapary.

Bylinka nemá žádné nežádoucí účinky ani kontraindikace.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021