menu

řepík lékařský

Agrimonia eupatoria

foto řepík lékařský

Řepík je asi 30- 120 cm vysoká trvalka s přímým stonkem, na kterém jsou drobné žluté kvítky uspořádané do klasu. Klas rozkvétá postupně od června do září, poté vytváří lepkavá semena, která se ráda zachycují na oblečení a obtížně se odstraňují.

polostín sucho

Roste na sušších místech: okrajích cest, řídkých lesích, na slunných loukách, mezích, křovinách, převážně na vápenitých půdách.

zálivka

Pěstování je nenáročné, spokojí se s jakoukoliv půdou, snad kromě trvale zamokřené. Může se množit semenem, které nasbíráme při procházce v přírodě. Vyséváme přímo na záhon, případně vysazujeme nové mladé sazenice, tak se dočkáme úrody dříve. Pokud ponecháme na několika rostlinách květy, snadno se po dozrání vysemení a bylinka se na zahradě sama rozšíří.

nať list

Sbíráme v době květu nať (bez zdřevnatělých stonků) a přízemní listy od června do září. Používáme nejraději v čersvém stavu až do podzimu, na zimu nasušíme a poté uchováváme na temném a suchém místě.

Použití:

 • reguluje činnost žlučníku, jater, slinivky, žaludku i dvanácterníku
 • napomáhá trávení
 • tlumí veškeré záněty v těle
 • pomáhá při katarech žaludku a střev
 • pomáhá zlepšovat metabolismus tuků a cholesterolu
 • zklidňuje průjmy
 • používá se při výskytu písku v močovém měchýři, ledvinách a žlučníku - funguje při dlouhodobějším pití
 • je dobrý podpůrný prostředek při onemocnění horních cest dýchacích
 • posiluje obranyschopnost
 • jako podpůrný prostředek při zánětlivém onemocnění kloubů
 • zevně slouží jako přísada do koupele při únavě
 • používá se jako kloktadlo při bolestech v krku
 • jako kloktadlo při namožených hlasivkách pro zpěváky a všechny kdo musí denně hodně namáhat hlasivky, například učitelé
 • slouží k omývání při kožních vyrážkách, akné apod.

odvar

Můžeme připravit 2 minutový odvar z 1 čajové lžičky na 200ml vody - má silnější účinek.

nálev

Častěji připravujeme nálev s jemnějším působením.

zevní použití

Pro zevní použití k omývání při kožních vyrážkách je vhodný koncentrovanější odvar. Používá se také jako obklad na rány. Při celkové únavě si dopřejeme koupel nohou s nálevem řepíku.

Řepík je stará léčivá rostlina s velmi širokým a univerzálním použitím, čaj z něj má příjemnou chuť i vůni. Nemá žádné vedlejší účinky ani kontraidikace, proto se může pít i dlouhodobě. Je vhodný pro děti, těhotné a kojící ženy. Dříve se využíval v magii k zahánění zlých duchů.

foto byliny

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021