menu

Saturejka horská

Satureja montana

foto Saturejka horská

Saturejka je polokeř s částečně dřevnatým stonkem, úzkými špičatými lískty a bílými nebo narůžovělými květy. Existují několik druhů - jednoletá (saturejka zahradní) a vytrvalá (saturejka horská).

plné slunce sucho zálivka

Pěstujeme ji v teplejších oblastech. Vyséváme přímo na chráněný záhon nebo saturejku množíme stonkovými řízky, případně na jaře a podzim dělením trsů.

nať list

Sbíráme nať, kterou seřezáváme několikrát v roce před květem.

Použití:

  • posiluje trávení
  • celkově posiluje organizmus
  • při nadýmání, plynatosti
  • protiprůjmový účinek
  • při opožděné menstruaci
  • proti střevním parazitům a některým bakteriím
  • na drobné rány, afty, kožní plísně

nálev

Čaj na zlepšení zažívání a uvolnění žaludečních křečí: nálev z 1 lžíce saturejky necháme 10 minut louhovat a pijeme po jídle.

Čaj při pásovém oparu: nálev z 1 lžíce saturejky a mateřídoušky, nechat 10 minut louhovat, pít 3 šálky denně mezi jídly.

zevní použití

Nálev můžeme použít na drobné rány.

k jídlu

Saturejka se používá nejčastěji jako koření do nadýmavých jídel (fazole, hrách, květák, zelí apod), také do polévek, omáček a grilovacích koření. Má ostrou palčivou chuť, může nahrazovat pepř.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021