Jahodník je přízemní trvalka, vysoká asi 10 - 20 cm s přízemní listovou růžicí a bílými květy. Plody jsou jedléa velmi chutné. Kromě jahodníku obecného se používá také jahodník vyšší (F.moschata), jahodník chlumní (F. viridis) i další druhy planých druhů jahodníků.
Roste nejčastěji na okrajích lesů, lesních cestách, lesních mýtinách, příkopech, rumištích a stráních. Na slunných místech bohatě plodí.
Postačí zasadit pár rostlinek. Jahodník se rozmnoží sám, na šlahounech vytváří nové rostlinky, které matečná rostlina vyživuje do té doby než se uchytí a je schopná samostatného růstu.
Sbíráme mladé listy v květnu v době kvetení, po dozrání plody a na jaře nebo podzim kořeny.
Použití:
Připravujeme nejčastěji nálev, pouze proti průjmu odvar. Listy jahodníku můžeme "fermentovat" a tyto použít k náhradě pravého černého čaje.
Šťávu z jahod s trochou smetany můžeme použít na pleťovou masku.
Drcené listy využijeme jako obklad na krvácející hemeroidy.
Plody jahodníků jsou jedlé a velmi chutné.
Jahodník má slabé působení, hodí se k dlouhodobému používání. Plody občas vyvolají alergickou reakci, zmírňuje se při kombinaci jahod s mlékem nebo smetanou. Pokud je někdo alergický na pyly stromů, často je alergický i na jahody. Kvůli možnosti alergické reakce se konzumace plodů nedoporučuje kojícím a malým dětem podáváme menší množství jahod a sledujeme je. Alergická reakce se projevuje červenými svědícími vyrážkami nejčastěji na rukou a nohou, případně i na tváři. Může se objevit už po hodině, ale klidně až na druhý den po konzumaci jahod. Většina dětí, které jsou v malém věku alergické na jahody, v dospělosti touto alergií netrpí.
Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.
Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.
Duolingo - snadné
učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové
vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně
Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.
www.pni.cz © 2013 - 2021