menu

Použití bylinek

Léčivé rostliny jsou nejstaršími léčivy, které nás provázejí již mnoho desítek let. Ve středověku se tyto rostliny pěstovaly v klášterních zahradách, informace o jejich působení se předávaly ústně a po vynálezu knihtisku začaly vycházet první herbáře. Některé rostliny jsou stále podorobovány vědeckým zkoumáním, u části jsou prokázány pozitivní účinky na organizmus, a proto se používají k výrobě léků. Další se využívají díky zkušenostem našich předků při mnoha neduzích a nesnázích. Jejich účinek je slabší a pomalejší, musíme být trpělivější než se projeví jejich příznivý vliv. V žádném případě se nezbavíte dlouhodobějších problémů po vypití jednoho čaje.

Pozor! Pokud užíváte léky, musíte se o současném užívání bylinek s léky poradit s lékařem. Mohla by vzniknou nevhodná kombinace, která by mohla více uškodit než prospět. Některé bylinky můžou znásobit účinek léků anebo působí proti jejich účinku. Jedná se například o třezalku - zesiluje účinek antidepresivních léků, snižuje účiek antikoncepce, z dalších bylinek je nutná opatrnost u gingo biloby, kozlíku, třapatky, zázvoru aj.

Na stránkách najdete bylinky pro prevenci i na běžné potíže. Bylinky nepijte bez rozmyslu, existuje několik druhů, které se mohou pít bez omezení, ale většina má účinek na určitý problém a měla by se po vyřešení potíží přestat užívat. Bylinky pomůžou při mnoha běžných nesnázích, případně zkrátí dobu rekonvalescence. V každém případě je lepší po měsíci pití čaje na jeden týden přerušit. Řešit závažnější zdravotní problémy vyžaduje větší změny, ke kterým bychom se měli odhodlat - dostatek pohybu nejraději na čerstvém vzduchu (velmi zdravá je rychlá chůze), udržování normální tělesné hmotnosti, zdravou stravu s dostatkem zeleniny a ovoce. Jako doplněk přidáme bylinky.

Kdo si není jistý zda nějakou bylinku může používat, je lepší, když se poradí se svým lékařem. Informace na těchto stránkách nemůžou nenahradit jeho návštěvu, čím dříve budete problém řešit, tím rychleji bude možné zahájit léčbu. Bylinky se můžou použít jako doplněk léčení.

U závážných onemocnění v žádném případě neodkládejte návštěvu lékaře, určitě s ním konzultujte svůj zdravotní stav.

Na mých stránkách je několik běžných bylinek, které se vyskytují všude kolem nás v přírodě a můžeme si je sami nasbírat a usušit, případně z nich udělat další léčivé přípravky. Kdo má podmínky, může některé bylinky pěstovat, velká část je nenáročná na péči a prostředí. Nemusíme shánět žádné exotické zahraniční bylinky, mnohdy pomůže i běžně se vyskytující rostlina, kterou každý den míjíme bez povšimnutí. Abecední všech bylinek na těchto webových stránkách je ve sloupci na pravé straně

Sběr

Sbíráme zdravé a nepoškozené části rostlin na neznečištěných místech, za suchého a pěkného počasí košíku nebo papírového sáčku. Doma ihned použijeme (nejlepší je používání čerstvých rostlin) nebo dáme sušit pro zásoby na zimu. Při sběru se řídíme kalendářem sběru jednotlivých bylin, kořeny se sklízejí na jaře než rostlina začne rašit a na podzim kdy mají nejvíce léčivých látek.

"Fermentace"

- správně oxidace - výroba černého čaje ze zelených listů
Natrhané listy rozprostřeme ve stínu na plata a necháme 10-20 hodin zavadnout.Potom je převalujeme kuchyňským válečkem - musí se narušit struktura listů, aby pustily šťávu. Necháme je rozprostřeny ve vrstvě do 10 cm nejméně 2 hodiny (čím déle, tím je čaj tmavší) , poté prudce zahřejeme a dosušíme obvyklým způsobem. Takový čaj je chutnější, obsahuje méně svíravých látek, ztratí však i část léčivých účinků. Často se připravují tímto způsobem bylinky s obsahem tříslovin jako náhrada pravého černého čaje. Jsou to například vrbka, jahodník, maliník, ostružiník, kontryhel.

Sušení

Bylinky ihned po sběru dáme sušit. Buď sušíme vcelku tak, že je svážeme do svazků a ty zavěsíme na suché bezprašné místo nejraději v průvanu, na půdu apod. Nesušíme na sluníčku, tam je můžeme nechat jen zavadnout a pak dosušit doma. i druhým způsobem že je nařežeme na menší kousky a ty sušíme na sítech, lískách na ovoce, v sušárnách nebo na čistých bílých papírech (ne novinových!). Usušené rostliny by neměly ztratit svoji barvu, pokud zhnědnou, nepoužíváme je. Kořeny a některé plody zpravidla musíme předsušit umělým teplem v troubě. Před sušením je nařežeme na tenké plátky.

Skladování

Usušené bylinky uchováváme v suchu a temnu a dobře uzavíratelných obalech- např. sklenicích, případně papírových sáčcích s označením bylinky a roku sběru. Bylinky uchováváme zpravidla rok. Čím jsou starší, tím více ztrácejí účinnost. Bylinky které přijímají vlhkost z okolí (např.květy divizny) uchováváme v lahvích se zabroušeným hrdlem. Pokud jsou rostliny plesnivé nebo napadené škůdci, vyhodíme je. Proto je dobré občas uskladněné bylinky kontrolovat.

Podmínky použití stránek

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějšch potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021