menu

Základní postup při výrobě a pečení chleba ze žitného kvasu

I v dnešní době si můžeme upéct chleba jako to dělaly naše babičky. Chleba s kváskem. Takový chleba je stravitelnější než upečený s droždím, navíc žitná mouka s droždím nekyne, tam je nutnost použít kvásek, jinak si upečme placku a ne chleba. Kvásek si můžete vyrobit sami doma nebo koupit sušený a podle návodu oživit, případně vyprosit od kamaráda nebo koupit v pekárně "živý". Potom už stačí vždy část kvásku odebrat a uschovat v lednici (v částečně uzavřené sklenici- víčko nedotahovat, kvásek potřebuje vzduch) pro další pečení. Řidší vydrží bez problémů týden, pokud je více zahuštěný, může vydržet déle, i 14 dnů.

Pokud se rozhodnete péci kváskový chleba, musíte si vyhradit na přípravu více času, kolem 12-14 hodin. Mám v chladu ve sklenici kvásek uschovaný od minulého pečení, vytáhnu jej, přeliju do hnětací nádoby, přidám k němu 100 g žitné mouky a 150 ml vlažné vody a směs dobře promíchám. Nádobu zakryju mikrotenovým sáčkem a nechám kvásek při pokojové teplotě cca 4-6 hodiny aktivovat. Doba je přibližná, záleží na okolní teplotě. Poté opět přidám mouku a vlažnou vodu (150 g žitná mouka a 200 ml voda) dobře promíchám a nechám kvásek znovu pracovat cca 3 hodiny, musí se na něm objevit bubliny a zvedat se, tak poznáme, že je aktivní a připravený k dalšímu zpracování. Poměr vody a mouky v hotovém kvasu je přibližně 1,5:1.


foto kvásek

Z tohoto kvasu si nezapomenu odebrat stejné množství kvásku jako jsem měla na začátku. Většinou si odebírám 2 polévkové lžíce, ale stačí úplně málo, kvásek se snadno oživí přidáním žitné mouky a vody. Dám ho do sklenice se šroubovacím víčkem, které lehce, ne úplně na doraz zatáhnu. Kvásek uložím do chladu, v ledničce bez problémů vydrží 7-10 dní. Mám připraveno 600 g žitného kvasu. K němu přidám další mouku podle receptu, vlažnou vodu, sůl, kmín, případně semínka a dobře prohnětu alespoň 10 minut (já používám robot, klidně můžete použít ruce). Základní poměr mouky a vody na chleba je 500g mouky a 300ml vody, pokud dáme více žitné mouky, pak i více vody. Nejdřív raději míň a postupně přidáváme. Těsto na bochník musí být tužší než těsto, které dáváme do formy. Těsto na bochník vyklopím na dobře moukou posypaný vál a nechám (zakryté např. nádobou) přibližně hodinu kynout. Pak vytvořím bochánek, přenesu na ošatku silně vysypanou moukou, zakryju útěrkou a umístím na teplé místo, kde bude ještě nejmíň hodinu kynout.


foto kynutí kváskového chleba

Po vykynutí těsto opatrně překlopím z ošatky na pečící papír, pokropím vodou, někdy naříznu (jindy nechám bez zásahu, popraskaná kůrka snad není podle norem správná, ale chutná skvěle) posypu kmínem nebo semínky a opatrně přenesu do vyhřáté zapařené trouby.


foto kváskový chleba před pečením

Troubu 10 minut předehřeju na 250°C spolu s plechem, na kterém budu chleba péct a dole umístěným hrníčkem s horkou vodou (na chlebu se díky tomu vytvoří krásná kůrka). Nejdříve peču při 250°C 10 minut, pak teplotu snížím na 200°C a dopékám ještě 50-60 minut. Během pečení někdy chleba 1-2x potírám vodou. Po upečení ho přenesu na mřížku a nechám před krájením dobře vychladnout. Uchovávám v dřevěné chlebovce zabalený v bavlněné útěrce. Údajně je zaručená dlouhá trvanlivost kváskového pečiva, nemám vyzkoušeno, zmizí za pár dnů.


foto upečený kváskový chleba

K pečení chleba používám pšeničnou mouku hladkou, chlebovou, žitnou chlebovou, přidávám různé celozrnné mouky - pšeničnou, žitnou, špaldovou, ječnou,pohankovou, ovesnou, amarantovou, sojovou (u mouky se řídím označením T, hladkou nejčastěji používám T650, čím je mouka hladší tím je číslo nižší a naopak, používám mouky s vyššími čísly). Často přidávám různá semínka - lněná, dýňová, slunečnicová, sezamová.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021