Trvalka z čeledi hluchavkovitých vysoká kolem 1 metru s drobnými růžovými kvítky.
Roste v teplejších oblastech na suchých místech kolem domů,cest, polí, na mezích, na rumištích.
Na jaře můžeme vysévat semena srdečníku přímo do půdy, vzešlé rostlinky rozesadíme 30cm od sebe. Nejlépe se mu daří v humózní ne moc suché půdě na plném slunci. Nepotřebuje ideální podmínky, dobře roste i v mírném polostínu.
Sbíráme kvetoucí nať, u velkých rostlin jen vrcholky, a to vícekrát v roce raději v rukavicích, rostlina píchá.
Použití:
Někdy připravujeme odvar . Směs na uklidnění a posílení srdce: 5 dílů srdečník nať, 4 díly meduňka nať, 3 díly kozlík kořen, 2 díly třezalka nať, 2 díly květ a list hloh. 2 lžíce směsi vsypeme do 1/2 litru vařící vody, necháme 20 minut vylouhovat. Pijeme 3x denně 150ml.
Vhodný je i nálev .
Čaj při zbytnění prostaty: 4 díly srdečníku, 3 díly celíku zlatobýlu, 1 díl vřesu.
1 polévkovou lžíci použijeme na 1/4 litru vody, pije se 3x denně před jídlem po dobu 14 dnů,
po dvou týdnech se kůra opakuje.
Směs při zvýšené funkci štítné žlázy
Nálev ze srdečníku je vhodný k použití při smývání makeupu, pleťových masek, zároveň je vhodný na rány, popáleniny apod.
Srdečník má dvojstranné (amfoterní) působení, to znamená, že se přizpůsobí podle stavu- například v jednom případě působí jako děložní sedativum (uklidňující prostředek) a v jiném jako děložní tonikum (povzbuzující prostředek). Je potřeba opatrnost v užívání, zvláště když se podává samostatně, raději používat nálev a v menších dávkách. Není vhodný pro těhotné . Jeho působení je podobné jako působení kozlíku, někdy i silnější.
Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.
Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.
Duolingo - snadné
učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové
vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně
Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.
www.pni.cz © 2013 - 2021