menu

Bylinky v těhotenství

I v těhotenství je možné používat bylinkové čaje, ovšem je mnohem důležitější než kdy jindy sledovat účinky a kontraindikace jednotlivých bylin. Většina bylin není doporučována k užívání v 1. trimestru, naopak jsou bylinky velmi vhodné v 3. trimestru a před porodem. Proto pokud si chcete být jisté, je lepší v začátcích těhotenství neužívat bylinky vůbec.

POMOC S OTĚHOTNĚNÍM

U bylinek pro podporu otěhotnění je nutné myslet na to, že většina není vhodná k užívání v těhotenství, proto je lepší je před ovulací, nebo po proběhlé menstruaci vysadit. Možností je také užívat byliny po určitou dobu (dva měsíce) a chránit se, poté po vysazení začít s nechráněným stykem.

Nevhodné v těhotenství

Je dobré myslet na to, že většina bylinek nevhodných v těhotenství je nevhodných i v období kojení. V seznamu nejsou uvedeny všechny byliny, o užívání každé je lepší se individuálně poradit.

  • Aloe pravá (Aloe vera) - překrvuje pánevní dno
  • Andělika lékařská (Archangelica officinalis) - může vyvolat potrat
  • Anýz vonný (Pimpinella anisum) - může vyvolávat potrat
  • Drmek obecný (Vitex agnus)
  • Heřmánek pravý (Chamomilla recutila) - stimuluje děložní svalstvo
  • Komonice lékařská (Melilotus officinalis)
  • Kontryhel obecný (Alchemilla xanthochlora) - sporné názory; zastavuje krvácení, může posilovat plod, vždy použití po 1. trimestru, je NUTNÉ konzultovat s ošetřujícím lékařem; zato velmi vhodná v poporodní době
  • Kopytník evropský (Asarum europaeum) - může vyvolat potrat
  • Lékořice lysá (Glycyrrhiza glabra) – vyvolává děložní stahy, překrvuje orgány pánevního dna
  • Libeček lékařský (Levisticum officinale) - vyvolává stahy dělohy
  • Petržel zahradní (Petroselinum crispum) - překrvení pánevního dna
  • Routa vonná Ruta (graveolens) - silně překrvuje pánevní dno
  • Řebříček obecný (Achillea millefolium) - možné užívat ve velmi nízkých dávkách, ne dlouhodobě
  • Sporýš lékařský (Verbena officinalis) - vhodný jen během porodu, podporuje stahy dělohy
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis) - může vyvolávat potrat
  • Vojtěška alfalfa (Medicago sativa) - zvyšuje riziko potratu, ačkoliv má mnoho pozitivních účinků, její použití nutné konzultovat s lékařem; při kojení vhodná, podporuje tvorbu mléka

Pro vlastní klid je lepší vyhnout se nadměrnému užívání bylinek i jako koření, například bazalka, hřebíček, skořice, šafrán, šalvěj nebo tymián. Obecně lze říci, že v běžných malých dávkách nemohou uškodit, zvláště v sušené formě. Zakoupené koření v sáčcích je o většinu látek již ochuzeno, dalším tepelným opracováním ztrácí téměř vše. Čili štrůdlu se skořicí nebo rajčatové omáčky s bazalkou se bát nemusíte, ovšem většímu množství je třeba se vyvarovat.

PROTI POTRATŮM

Při hrozícím potratu je nutné řídit se především pokyny ošetřujícího lékaře, o použití jakýchkoliv bylinek je nutné se s ním předem poradit. Důležité je zůstat v klidu, nestresovat se, jíst pouze lehká jídla a hodně odpočívat.

Zmírnění NEVOLNOSTI

Nazývají se sice ranní nevolnosti, ale někdy můžou přetrvávat celý den. Většinou po třetím měsíci zmizí. Podílí se na nich hormonální změny v organizmu, můžou být ovlivněny i poklesem hladiny cukru v krvi (při dlouhém hladovění). Kromě bylinek je dobré se řídit obecnými doporučeními ohledně stravy v 1. trimestru. Doporučeno je jíst malé porce a často; pestrou stravu - jogurty, müsli s oříšky a mandlemi, celozrnné pečivo, zeleninová jídla apod., vyhnout se smaženým pokrmům. Samozřejmě nejíst za dva. Ranní nevolnosti může ovlivňovat i nedostatek vitamínu B6.

  • Maliník obecný (Rubus idaeus)
  • Meduňka lékařská (Melissa officinalis)
  • Kopr vonný (Anethum graveolens) - čaj z koprového semene, vhodné i proti nadýmání, pro tvorbu mateřského mléka
  • Zázvor lékařský (Zingiber officinale) - možné užívat ve velmi malých dávkách a krátkodobě, vhodnější ve formě lízátek proti nevolnosti, nebo kandovaný; bylinka uvolňuje děložní svalstvo

Proti pálení žáhy

  • Fenykl obecný (Foeniculum vulgare)
  • Anýz vonný (Pimpinella anisum)
  • Kmín kořenný (Carum carvi)

Uklidňující trávicí problémy

Při zácpě

Je dobré hodně pít, nejraději čistou vodu, jíst dostatek vlákniny (celozrnné pečivo, zelenina),vynechat škroby a přidat sušené i čerstvé švestky a meruňky.

Prevence křečových žil

Vyvarujte se dlouhého stání, přidat vitamín C a rutin (v pohance). K dalším vhodným potravinám patří - citron, grapefruit, pomeranč.

Při horečce a také proti průjmu

PŘI ÚNAVĚ

Je nutné se uvědomit, že tělo v období těhotenství, zvláště na jeho začátku, potřebuje daleko více odpočinku. Proto je primární mu ho dopřát a nenahrazovat kvalitní spánek jakýmikoliv povzbuzovači. Vhodné jsou proto bylinky pro uklidnění, uvolnění a lepší kvalitu spánku. Ke zmírnění únavy můžou přispět některé vitamíny skupiny B a z minerálů především železo.

NA OTOKY

Pomoc při hemeroidech

Z bylinkového odvaru  - připravujeme sedací koupele, nebo obklady.

Proti zadržování tekutin

PŘI NACHLAZENÍ

Ovlivňující porod a dobu poporodní

Usnadnění porodu -  užívání předem

Bylinky se začínají užívat přibližně 4 týdny před předpokládaným termínem porodu.

Usnadnění porodu -  užívání při porodu

Bylinky není vhodné užívat příliš dopředu, lze je pít pár dní před porodem nebo přímo při porodu. Předčasně mohou vyvolat porod.

POPORODNÍ DOBA

Zde se uplatňují bylinky zastavující krvácení a podporující zavinutí dělohy.

PODPORA TVORBY MLÉKA

Bylinky je nutné brát jako DOPLNĚK pro podporu laktace, nemohou nahradit správnou techniku kojení, častý kontakt s miminkem a další podmínky pro plné dlouhodobé kojení. Bylinky lze začít užívat 2- 4 týdny před porodem.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021