menu

Druhy čajů a přípravků

odvar

odvar
připravuje se nejčastěji z kořenů, kůry, semen, které se rozmělní na co nejmenší části a pak cca 1 mírně navršená polévková lžíce se zalije 1/2 litrem studené vody, povaří 1-15 minut v zakrytém hrnci, odvar se nechá zchladnout na vhodnou teplotu k pití, poté přecedí a může se použít.

nálev

nálev
rozmělněné nejčastěji měkké části bylinek jako jsou květy, listy a nať (2 čajové lžičky sušené bylinky na 1/4 litr vody, pokud není uvedeno jinak) se přelijí vařící vodou, přikryjí pokličkou a nechají 15-20 minut vylouhovat.

macerát

macerát
1 volně naplněnou polévkovou lžíci posekané bylinky (nejčastěji takové, která obsahuje slizové látky - ty se touto cestou nejlépe uvolní) se zalije 1/4 litrem studené vody a nechá louhovat 6- 12 hodin při normální pokojové teplotě. Občas se směs promíchá. Před konzumací se macerát zahřeje, ale nevaří.

tinktura

tinktura
jedná se zpravidla o lihový výluh z byliny. Připravíme tak, že naplníme uzavíratelnou nejlépe tmavou skleničku do 1/3 rozmělněnými částmi bylinky a doplníme 40-60% lihem. Uzavřeme a necháme při pokojové teplotě, chráněné před světlem louhovat minimálně 14 dní. Každý den skleničku protřepeme. Poté přefiltrujeme a můžeme užívat po kapkách nebo použít k výrobě masti.

víno

víno
50g na drobno posekané nati bylinky zalijeme 0,7 litry kvalitního bílého (pokud není uvedeno jinak) vína a necháme louhovat. Denně s lahví pohneme. Po 14 dnech přecedíme přes plátno a uchováváme v lednici. Na vnitřní - užití několik polévkových lžic až 1 dcl denně, zevně na rány, obklady, ke kloktání.

zevně

zevní použití
bylinku používáme na obklady, omývání, mazání, kloktadla. Na obklady připravujeme silnější odvar, na mazání mast vyrobenou z tinktury a masťového základu (vazelíny, oleje, lanolínu, sádla). Zevně můžeme používat i bylinky u kterých se nedoporučuje vnitřní použití.

jedlé

k jídlu
jedlé části rostlin, používané buď v syrovém stavu na salát nebo k vaření, pečení, do polévek, nádivek apod.

Dětem dávejte pouze poloviční nebo třetinové množství bylinek.

Právě sbíráme

Zde najdete, které bylinky se sbírají během jednotlivých měsíců roku.


Odkazy na zajímavé weby

Pokud máte zájem se vzdělávat,nyní máte příležitost absolvovat libovolný kurz na některé ze světových univerzit. Potřebujete k tomu jen chuť se učit něco nového.


Kurzy v angličtině

Coursera
EDX
Khan academy
Learning to Code

Kurzy v češtině

Duolingo - snadné učení jazyků (v češtině učení angličtiny)
Khanova škola
CODE - v češtině základy počítačové vědy, informatika, hodina kódu; další kurzy na code jsou v angličitně

Rychlá navigace podle abecedy:

bazalka bez brusinka celík čekanka černobýl černohlávek česnáček česnek dobromysl fenykl estragon gingo heřmánek hloh hluchavka jablečník jahodník jetel jírovec jitrocel jmelí karbinec kokoška komonice kontryhel kopřiva kostival kotvičník kozinec kuklík kyprej levandule lichořeřišnice lnice lopuch maliník mařinka mateřídouška meduňka měsíček mochna mydlice ostružiník pelyněk pěťour plicník podběl pohanka popenec přeslička rakytník rdesno routa rozmarýn řebříček řepík saturejka sléz smetanka srdečník šalvěj šanta šrucha truskavec turanka tymián třapatka třezalka tužebník violka vrbka vrbovka vřes yzop zemědým zeměžluč

Stránky jsou pouze informační, nenahrazují lékařskou péči. Při závažnějších potížích včas vyhledejte lékaře a konzultujte s ním svůj zdravotní stav.

www.pni.cz  © 2013 - 2021